Faculty  
 
 
( 2013 - 2014 )

1. Pre-Primary Section :

Name

Class
Designation

Aatika Vohra

Nursery
NTT
Saleha Malek
Junior KG
NTT
Yasmin Vohra
Junior KG
NTT
Pinal Parmar
Junior KG
NTT
Rashida Akbarali.
Senior KG
NTT
Rehana Vohra
Senior KG
NTT
 
2. Primary Section :

Name

Subject
Designation

Lil yan C Thornaly

Hindi
NTT
Preeti Thakkar
Math
NTT
Razia Vohara
English
PRT
Ashiya Pathan
EVS
PRT
Nilofar Warsi
EVS
PRT
Shifa Vahora
English
PRT
Vaishali Purohit
Math
PRT
Minakshi Kshatiya
Hindi
PRT
Chandni Patel
Computer Sc.
PRT
Bhavesh Patel
Math
PRT
Preeti Bhavsar
EVS
PRT
Zaheda Vahora
English
PRT
Nuzhatanjum Ansari
Hindi
PRT
Ketan Macwan
Computer Sc.
PRT
 
2. Primary Section :

Name

Subject
Designation

Niyati Vyas

English
TGT
Sumaiya Patel
Hindi
PRT
Shamim Malek
Hindi
TGT
T. H. Saiyad
Gujarati
TGT
Gazala Qureshi
Math
TGT
Mohsin Vora
Science/Math
TGT
Vaishali Bhavshar
Science
TGT
Leena Jose
SS
TGT
Atik Sirajwala
Physics
TGT
Jagruti Parmar
English
TGT
 
 

4. Senior Secondary Section

Name

Subject
Designation

Jignesh Rathod

Chemistry
PGT
Arindam Banerjee
English
PGT
Tanvir Pathan
Math
PGT
Adeel Timol
Commerce
PGT
 
5. Activity Teachers & others :

Name

Subject
Designation

Mahesh Prajapati

Art
PRT
Vinod Macwana
Arts
PRT
Vinod Chauhan
P.Ed.
PE
Tausif Pathan
P.Ed.
PE
Asma Mirza
Moral Science
MSC
Sumaiya Mirza
Moral Science
MSC
Shamim Vohra
Librarian
Lib
 
Administrative staff

Name

Designation

Harinder Dhillon

Principal
Nilofar Pathan
Clerk
Aslam Pathan
Accountant
Valid Mirza
Clerk
Akram Mirza
Peon

 

 
 

 
 
 

List of NTTS Teachers

Sr. No.

Name of the teacher
Designation

1

Aatika Vohra
BBA (ITM)
2
Asma Mirza
Hafiz Alima
3
Nazia Rana
B.A and Montessari
4
Sumaiya Mirza
Alima
5
Rehana Vohra
B.A and Montessari
6
Suhana Pathan
M.A and Montessari
7 Sapna Patel General Nursing and Midwifery ( GNM) and Pre - PTC
 

List of PRT Teachers

Sr. No.

Name of the teacher
Qualification

1

Bhavesh Patel
M.A and B.Ed
2
Gazala Qureshi
B.Com , M.Com and B.Ed
3
Khushnuma Saiyed M. Com and SPA (Smart Professional Accountant Course)
4
Kaneez Fatma B.Sc (Maths), B.Ed (Maths) and M.Sc (Maths)
5
Lilyan Thornally B.A and L.L.B
6
Mahesh Prajapati B.Com
7 Minakshi Kshatiya M.A and B.Ed (Guj)
8 Nuzhat Anjum M.A and B.Ed
9 Preeti Bhavsar M.A (ELT) and B.Ed
10 Preeti Thakkar M.Com and DECE
11 Rutu Shah A.M.E
12 Saumiya Shah M.Sc
13 Sifa Vohra P.T.C and DECE
14 Sulbha Gaekwad M.A and B.Ed
15 Zaheda Vohra B.A
16 Vaishali Bhavsar B.Sc and B.Ed
17 Tarrannum Saiyed M.A - B.Ed (Hindi and Gujarati)
18 Vinod Macwan Diploma in Fine Arts
19 Sumaiya Patel M.A and B.Ed
20 Ketan Macwan B.A (Eng) and A Level P.G.D.C.A
21 Chandani Patel B.A (English), P.G.D.C.A, CCC and B.Ed (English)
22 Atik Sirajwala B.E
23 Dashrath Valand M.A, B.Ed and M Phil
 
 

List of TGT Teachers

Sr. No.

Name of the teacher
Qualification

1

Shamim Malek
M.A and B.Ed
2
Sahil Mansuri
M.Sc (Phy) and B.Ed
3
Muez Khatri M.Sc(Maths)
4
Vahidulla Thakor M.A and B.Ed
5
Mo. Shafi Pakana M.A, M.B.A and B.Ed
6
Vinita Srivastava  
 

List of PGT Teachers

Sr. No.

Name of the teacher
Qualification

1

Arindam Banerjee
M.A and B.Ed (English)
2
Tanvir Pathan
M.Sc and B.Ed (Adv – Maths)
3
Jignesh Rathod M.Sc and B.Ed (Adv-Chemistry)
4
Adeel Timol M.Com and C.A (Final)
5
Krishika Doliwala M.Sc and B.Ed ( Microbiology)
6
Zamirahmed M.C.A
 
 

List of Sports Teachers

Sr. No.

Name of the teacher
Qualification

1

Vinod Chauhan
B.A and B.P.Ed
2
Tajwar Pathan
B.A and B.P.Ed
 

Librarian

Sr. No.

Name of the teacher
Qualification

1

Shamim Vohra
B.A and B.P.Ed
 
 

Principal

Sr. No.

Name of the teacher
Qualification

1

Harinder Dhillon
M.A and B.Ed